Skutki niedoboru snu dla umysłu i ciała

Według najnowszych badań, co tydzień pomijamy łącznie całą noc snu.

Co więcej ponad miliard złotych przepada z powodu nieobecności w pracy, której przyczyną jest niedoboru snu, nie wspominając już o negatywnym wpływie na wyniki pracy umysłowej.

Zdrowa waga – niedobór snu wywołuje zaburzenia apetytu oraz pracy hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości – leptyny i greliny, co powoduje, że mamy większą ochotę na słodycze, jemy więcej i tyjemy.

Silny układ odpornościowy – regularne sypianie mniej niż 6 godzin w ciągu nocy, zwiększa ryzyko zachorowania na przeziębienie 4,5-krotnie, wydłuża to także czas potrzebny na rekonwalescencję.

Zdrowe serce – kiepska jakość snu łączona jest z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wylewu i zawału serca. Powodem jest zwiększone ryzyko, iż dojdzie do wzrostu ciśnienia krwi i poziomu markerów stanu zapalnego, a także niekorzystny wpływ niskiej jakości diety oraz stylu życia.

Zdrowie psychiczne – istnieje dwukierunkowa zależność pomiędzy niedoborem snu i zaburzeniami zdrowia psychicznego.  Obszerna dokumentacja potwierdza, że problemy ze snem są objawem depresji i lęków.

Zdolności poznawcze – pięciodniowy niedobór snu (np. 6 godzin dziennie zamiast 8) ma jednakowo niekorzystny wpływ na zdolności poznawcze jak pełne dwie noce bez snu. Złożone sprawności niezbędne na stanowiskach kierowniczych, takie jak umiejętność rozwiązywania problemów, skupienia uwagi oraz sprawnego zapamiętywania ulegają znacznemu pogorszeniu.

Sen dla urody – sen odgrywa kluczową rolę w procesach odnowy i regeneracji wszystkich komórek organizmu, w tym skóry. Gdy snu jest za mało, skróceniu ulega czas dostępny na naprawę skóry, a ponadto podnosi się poziom hormonu stresu – kortyzolu, co przyspiesza proces starzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 2 =