Objawy skórne: Zaczerwienienie i plamistość

Przyczyny: Stres, zaburzenia trawienia lub toczeń

Czerwone plamy na twarzy i szyi, które pojawiają się i znikają mogą być wynikiem stresu lub wahań poziomów hormonów stresu. Trądzik różowaty, skupiska niewielkich przypominających pryszcze guzków, może być objawem problemów trawiennych.

Zarówno skóra jak i przewód pokarmowy funkcjonują w taki sposób, by chronić organizm, izolując go od czynników zewnętrznych. Dlatego problemy trawienne mogą odbijać się na skórze. Jak wskazują wyniki badania z 2008 r., które opublikowano w magazynie Clinical Gastroenterology and Hepatology (Gastroenteorologia i Hepatologia Kliniczna), gdy osoby cierpiące na trądzik różowaty przyjmowały antybiotyki, by zmniejszyć poziom bakterii w jelicie cienkim, poprawiał się także stan ich skóry.

Najpoważniejszy jest rumień na twarzy w kształcie motyla, który zwykle pojawia się u góry i w centralnej części policzków. To klasyczny objaw tocznia, choroby, która atakuje układ immunologiczny. Jeżeli bardziej niż zwykle odczuwasz zmęczenie, na Twoim ciele łatwo tworzą się siniaki, chudniesz lub tyjesz, wybierz się na wizytę u lekarza.

Odzyskaj zdrowie: Trzymaj się z daleka od słońca i ostrych potraw – oba te czynniki mogą nasilić zaczerwienienie. Metody łagodzenia stresu (np. joga lub medytacja) mogą pomóc. Postaraj się także zwiększyć spożycie probiotyków, zdrowych bakterii, które pomagają regulować trawienie oraz łagodzić stan zapalny. Jogurt z żywymi kulturami bakterii, kefir (napój jogurto-podobny) lub miso stanowią dobre źródła probiotyków.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × 2 =