Jak często tak NAPRAWDĘ trzeba poddawać się badaniom lekarskim?

Doroczne kontrole to od dziesięcioleci standard medyczny, ale najnowsze badania wskazują, że jeśli czujesz się dobrze, to nie mają one szczególnego wpływu na zdrowie. Na przykład jedna z analiz wykazała, że coroczne wizyty u lekarza zwiększyły zasięg usług profilaktycznych – np. z zakresu kolonoskopii – jednak nie obniżyły znacząco liczby przypadków chorób zagrażających życiu, czy też liczby zgonów.

W związku z tym, jeśli nie cierpisz na żadne choroby, badanie lekarskie to okazja, by sprawdzić, czy nie masz problemów, o których nie zdajesz sobie sprawy (np. wysoki poziom cholesterolu), ocenić czynniki ryzyka, takie jak historia chorób w rodzinie, czy nawiązać nić porozumienia ze swoim lekarzem. Ponadto można również sprawdzić wyniki ostatnich badań przesiewowych (np. mających na celu wykrycie raka).

A zatem: Nie istnieją formalne zasady, które wskazywałyby, jak często osoba zdrowa powinna badać się u lekarza – czynniki ryzyka oraz historia przebytych chorób może mieć tutaj znaczenie – zatem zapytaj lekarza, czy w Twoim przypadku wystarczy raz na cztery lata. Ale ku przestrodze, co 5 lat trzeba wykonywać kontrolny pomiar ciśnienia krwi, więc nie rozciągaj dłużej wizyt w czasie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 5 =