Dietetyczne właściwości Green Coffee

Napój sporządzany z niepalonych ziaren kawy nie tylko wywołuje efekt wzmacniający, ale także przyspiesza procesy metaboliczne w organizmie oraz ogranicza przyswajanie glukozy i węglowodanów. Z uwagi na wyjątkowe właściwości zielonej kawy, zawartej w Green Coffee, produkt może być zalecany jako naturalny środek dietetyczny, który stosuje się w celu bezpośredniej walki z nadwagą. Co sprawia, że Green Coffee jest taki skuteczny i jakie są zalecenia dotyczące jego stosowania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w zamieszczonym poniżej podsumowaniu informacji o produkcie.

Różnice pomiędzy kawą zieloną i paloną

Technicznie rzecz ujmując zielona kawa jest wyjątkowa ze względu na fakt, że jej ziarna nie są poddawane obróbce termicznej. Jednak suszenie świeżo zebranych jagód oraz poddawanie owoców procesowi fermentacji to także niezbędne etapy powstawania substancji czynnych zawartych w ziarnach gotowych do spożycia. Zależnie od gatunku kawy, jej owoce mogą przybierać różne odcienie: zielone, żółte, a nawet brązowe. Smak przygotowanych napojów może być gorzki lub kwaśny w zależności od typu rośliny. Suszone lecz nie palone owoce są znacznie twardsze niż zwykła kawa, co zdecydowanie należy wziąć pod uwagę, jeśli mamy zamiar zmielić je w domowym młynku.

Za ojczyznę zielonej kawy uważa się etiopski region Kaffa. Jego mieszkańcy wierzą, że napój sporządzony ze świeżych ziaren działa uzdrawiająco.

Głównym celem palenia kawy jest uaktywnienie drzemiących w niej właściwości smakowych i aromatycznych. Na przestrzeni wieków technologia obróbki termicznej została znacznie usprawniona w krajach, gdzie picie kawy należy do tradycji. Zastosowanie wysokiej temperatury pozwala uzyskać maksymalne stężenie aromatycznych olejków w ziarnach, które stają się także bardziej miękkie i łatwiej je zmielić, co pozwala również uwolnić zdrowe substancje, które wytwarzają się w ziarenkach podczas obróbki cieplnej.

Na etapie palenia, zachodzą liczne procesy chemiczne, a niektórych z nich lepiej byłoby uniknąć. Po poddaniu ziaren obróbce termicznej nie wszystkie zdrowe substancje zostają zachowane. Dlatego też nie ulega wątpliwości, że ilość witamin i mikroelementów zawartych w napojach sporządzanych z zielonej kawy (Green Coffee) jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykłej kawy czarnej.

Powód olbrzymiej popularności produktu Green Coffee

Oprócz właściwości odchudzających, na których będziemy się głównie skupiać w tym artykule, zielona kawa posiada także inne, równie istotne właściwości:

 • utrzymanie prawidłowej kondycji układu sercowo-naczyniowego. Pobudzenie transportu krwi do tkanek i organów,
 • stymulacja pracy trzustki i wątroby oraz przyspieszenie procesu regeneracji komórek po przebytej chorobie,
 • pozytywny wpływ na procesy myślowe i poprawa pamięci,
 • olejek pozyskany z owoców zielonej kawy często stosuje się w kosmetykach. Aplikowanie zmieszanych z wodą mielonych ziaren na skórę w obszarach, którego dotyczy problem, wspomaga usuwanie cellulitu, blizn oraz rozstępów. Ponadto produkt ten stosuje się w celu wzmacniania i poprawy wyglądu włosów.

Dzięki niewątpliwym właściwościom zdrowotnym zielonej kawy, produkt Green Coffee stał się niesłychanie popularny we współczesnym świecie. Zyskuje sławę niemal w każdym kraju. Obecnie, również Polacy odkrywają jego moc.

Korzyści płynące ze stosowania kwasu chlorogenowego

Wiele produktów naturalnych zawiera kwas chlorogenowy:

 • nasiona słonecznika,
 • suszone śliwki,
 • liście herbaty,
 • borówka czarna, itp.

Fitoterapeutyczne właściwości tej substancji badane są przez naukowców już od dawna, a na jej bazie tworzone są preparaty medyczne, które mają za zadanie leczyć choroby układu krążenia. Ponieważ jednorazowe spożycie kwasu chlorogenowego oraz kofeiny przyspiesza trawienie, takie połączenie rozbudziło zainteresowanie wielu dietetyków.

Badania kliniczne dowiodły istnienia bezpośredniego związku pomiędzy spożywaniem kwasu chlorogenowego a usuwaniem homocysteiny. Obecność tego aminokwasu we krwi ma pozytywny wpływ na kondycję mięśnia sercowego.

Niestety podczas palenia kawy obserwuje się gwałtowny spadek stężenia szczególnie kwasu chlorogenowego. Na przykład w przypadku obróbki cieplnej ziaren kawy Robusta dochodzi do spadku procentowej zawartości tego kwasu z 10 do 3,8%, natomiast w przypadku kawy Arabica jest to nawet 2,5%. Tak znacząca strata następuje, ponieważ ziarna palone są w temperaturze około 2500С, a kwas chlorogenowy wyparuje i następuje jego rozpad w temperaturze 205-2100С.

Wyższe stężenie kwasu chlorogenowego w zielonej kawie (a tym samym także w Green Coffee) było główną przyczyną tak żywego zainteresowania tym produktem wśród dietetyków. Kwas chlorogenowy ma doskonałe działanie antyoksydacyjne. Blokowanie negatywnego wpływu wolnych rodników wspomaga procesy ochrony wewnętrznych struktur komórkowych i DNA przed uszkodzeniami, a także spowalnia starzenie się tkanek oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Dodatkowo kwas ten posiada także inne właściwości prozdrowotne, które opisano poniżej:

 • przeciwdziałanie patologicznym procesom, które prowadzą do wystąpienia chorób układu krążenia,
 • działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe (szczególnie silnie hamuje aktywność pałeczek jelitowych i ziarniaków wywołujących plamy na skórze, a także czynników sprzyjających zachorowaniu na opryszczkę),
 • wspomaganie procesu obniżania procentowej zawartości cholesterolu we krwi (kwas chlorogenowy stosowany jest także jako środek profilaktyczny w walce z miażdżycą),
 • obniżanie procentowej zawartości glukozy we krwi (organizm skuteczniej czerpie energię z zapasów zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej).

Spośród właściwości wymienionych powyżej najczyściej mówi się o zdolności kwasu chlorogenowego do wywoływania efektu odchudzającego, co umożliwia walkę z nadwagą. Faktem jest, że skuteczność Green Coffee wielokrotnie wzrasta dzięki składnikom w nim zawartym oraz synergii pomiędzy kofeiną a innymi substancjami czynnymi. U osób długotrwałe stosujących Green Coffee obserwuje się następujące zmiany:

 • przyspieszenie procesów metabolicznych,
 • redukcja ilości podskórnej tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym blokowaniu tworzenia się nowych komórek tłuszczowych,
 • spowolnienie przyswajania glukozy ze spożywanej żywności.

Po wypiciu Green Coffee, pojawia się wzmacniający efekt krótkotrwałego przypływu energii, który można spożytkować np. na trening. Osoby, które wypróbowały ten niezwykły napój, wygłaszają opinie pełne zachwytu nad tym, jak podczas jego stosowania szybko pojawia się uczucie sytości, a głód nie powraca przez wiele godzin. Green Coffee to naturalny napój, który można regularnie stosować jako dodatek do diety lub element planu zdrowego odżywiania.

Obecność kofeiny w produkcie narzuca konieczność ograniczania wielkości porcji Green Coffee, spożywanych jednorazowo. Jednak jej stężenie jest niskie, a rozpuszcza się podczas podgrzewania szybciej, niż zajmie Ci zaparzenie mielonej, palonej kawy. Dlatego ilość wypijanych filiżanek w ciągu dnia można zwiększać bez obaw o wystąpienie negatywnych skutków.

Badania oddziaływania Green Coffee na tkankę tłuszczową

Francuscy naukowcy w ramach przeprowadzonych badań eksperymentalnych potwierdzili pozytywny wpływ zielonej kawy na stan tkanki tłuszczowej. Zaobserwowano trzykrotne przyspieszenie procesu rozkładu komórek tłuszczowych u osób, które regularnie piły zieloną kawę, zamiast zwykłej. Uprawianie pewnych sportów dodatkowo przyspieszało spalanie kalorii, pozwalając im przemieniać nagromadzony tłuszcz w energię.

Przeciętnie osoby, które regularnie stosowały Green Coffee, były w stanie redukować masę ciała w tempie 2-3 kg miesięcznie. W trakcie tego badania nie stosowano jednocześnie żadnych dodatkowych suplementów diety ani metod odchudzających.

Wyniki testów przeprowadzonych przez amerykańskich dietetyków jawią się jako jednakowo interesujące. Badacze sprawdzili proces przyswajania cukru przez wewnętrzne tkanki jelit. Jak wynika z opublikowanych efektów tego badania, zielona kawa bardzo skutecznie hamuje zdolność jelit do absorpcji cukru i uwalniania glukozy do krwi. Wysokie stężenie kwasu chlorogenowego oddziałuje na tkankę tłuszczową, rozkładając ją i uwalniając dużą ilość energii.

Indyjscy badacze przeprowadzili eksperyment, którego uczestnicy (mężczyzna i kobieta) mieli nadwagę w wysokości 16 kg. Przez 6 tygodni ochotnicy pili około 350 ml zielonej kawy dziennie, co pozwoliło im w rezultacie schudnąć o 2-3 kg. Dodatkowe testy wykazały, że nie nastąpiła redukcja masy mięśniowej kosztem tkanki tłuszczowej, a tym samym tkanka mięśniowa pozostała nienaruszona. Podczas eksperymentu nie zaobserwowano fizycznej nietolerancji produktu.

Uwaga! Osoby, które wzięły udział w eksperymencie, zrobiły to dobrowolnie, a wcześniej przeszły badania lekarskie. Zanim złożysz zamówienie i kupisz Green Coffee, by zacząć regularnie stosować ten gotowy produkt, zapoznaj się ze jego składem, a w szczególności sprawdź stężenie procentowe substancji o działaniu stymulującym. Starannie wyselekcjonowane ziarna zielonej kawy pozwolą Ci skuteczniej regulować poziom cukru we krwi, który jest niezwykle istotny nie tylko, gdy jesteśmy na diecie, ale także ze względu na zdrowie (szczególnie w przypadku diabetyków).

Parzenie Green Coffee

Proces parzenia zielonej kawy nie różni się szczególnie od procesu przygotowywania filiżanki zwykłej kawy. W przypadku zmielonych ziaren najlepiej jest zastosować turecki tygielek do kawy, natomiast ekspres przelewowy będzie odpowiedniejszy w przypadku parzenia średnio zmielonej kawy. Aby przygotować jedną standardową porcję, należy do filiżanki wsypać 2-3 łyżeczki produktu. Aby zaparzyć kawę, nie trzeba doprowadzać wody do wrzenia. Dietetycy zalecają picie Green Coffee 15 minut przed posiłkiem. Optymalnie należy pić 2-3 filiżanki dziennie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nine + 16 =